Przedwojenny rolniczy charakter Służewca zaczął ustępować w latach 50. XX w. miejsca fabrykom Południowej Dzielnicy Przemysłowo-Składowej. Powstały tu legendarna fabryka UNITRA, a także zakłady produkujące elektronikę dla wojska, fabryka wind i wiele innych.
Odbudowywana po wojnie Warszawa została podzielona na odrębne dzielnice – do mieszkania, do pracy oraz do zabawy i rozrywki. „Dolina Krzemowa” jako strefa do pracy nie miała być miejscem do życia. Nie zaplanowano w niej mieszkań, szkół, przedszkoli, kin czy kawiarni.
W latach 90. w miejscu upadających zakładów zaczęły powstawać biurowce. Później powstała również galeria handlowa. Biurowce budowano jeden przy drugim na wielkich pofabrycznych działkach.
Współczesna urbanistyka odchodzi od modernistycznego planowania miasta, rozdzielającego mieszkanie od pracy, tereny rekreacyjne od sklepów oraz usług.
Dlatego nowa funkcja mieszkaniowa, infrastruktura społeczna oraz różnorodna miejska zieleń wzbogacą i dopełnią postindustrialno-biznesowy charakter tej okolicy.
Poprzez urbanistykę i architekturę planowanego osiedla pragniemy nawiązać do elementów historii, uwzględniając w projekcie miejsce dla społeczności, zieleni i rekreacji oraz akcentów przemysłowej historii.